Colindători în Parohia Berchieșu

Duminica dinaintea Nașterii Domnului a adus în pragul bisericii noastre  tineri colindători din 3 județele ale țării: Cluj, Bistrița-Năsăud și Mureș.  La finalul Sfintei Liturghiii ne-au încântat sufletele și inimile noastre: Cosmin Mocean, fiul al satului nostru, alături de colegii săi: Elisabeta Guzu, Mădălina Mureșan (locul I la emisiunea ,,O vedetă populară” organizat de Televiziunea Română ediția 2021) și  Lucia-Ioana Sucală, care au adus în fața noastră colinde tradiționale românești, drept pentru care au fost răsplătiți în mod tradițional cu ,,colăcei din grâu frumos, ca și fața lui Hristos”

Apoi, părintele paroh Negru Florin a mulțumit celor prezenți la Sfânta Liturghie, autorităților locale, domnului viceprimar Vasile Pop, domnului director cultural, Bucur Romulus, domnilor consilieri locali, fiilor satului care s-au întors acasă pentru bucuria comuniunii cu Hristos și cu cei dragi!

Text și foto: Pr. Florin Negru