Parohia Ortodoxă Câmpia Turzii V și-a sărbătorit ocrotitorul spiritual!

,,Dăm Slavă Lui Dumnezeu pentru acea zi minunată și ocrotitorului nostru Sf.Slăvitul Prooroc Ilie Tesviteanul, care mijloceste pentru noi.
Ne îndreptăm cu recunoștință către părinții slujitori, Pr. Dr. Florian Simonca de la Centru ,,Sfânta Irina” din Turda, pentru slujire și cuvânt, apoi, Pr. Arhid. Ionuț Kobliscka de la Cluj, Pr. Radu Cotuțiu de la Inspectoratul Județean de Jandarmi Cluj, Pr. Ștefan Toadere de la Capela Institutului Oncologic Cluj, Pr. Vasile Soporan de la Cluj, Manager Crama Ciumbrud, atât pentru  slujire cât și pentru vinul de hram, preoților din orașul nostru, reprezentanților Primăriei Câmpia Turzii, prin Doamna Director de  Relații cu Comunitatea, Ioana Bărbos și Doamnei Lavinia Saroși, Director DAS Câmpia Turzii, Pr. Puiu Ioan, de la Parohia Ceanu Mic, pentru racla cu moaștele Sfântului Antonie cel Nou din Veria(Grecia), prietenilor noștri de la Sc Cliford Srl Cluj, multumesc colegilor de Seminar, pentru că au ales să fim împreună, coratorilor parohiei noastre, în mod special comitetului de femei, pentru truda de a pregăti pachetele, ca dar de jertfă pentru toți credincioșii prezenți, intepretei Adriana Solea, pentru frumoasele pricesne, și nu în ultimul rând bunilor noștri credincioși, care în fiecare duminică și sărbătoare fac mai frumoase sfintele slujbe ale Bisericii noastre prin prezența lor. Printre ei aș aminti și o parte a grupului de pelerini de anul acesta din Țara Sfântă. Mulțumesc Paul Cătălin Popescu pentru minunatele fotografii.  De asemenea mulțumim Restaurantului La Broscuța, pentru găzduire și bunătățle de pe masă, dar și partenerului media ASpress.ro, prin Domnul Adrian-Ioan Soporan, pentru mediatizare și articolele sale.
Slavă Ție Doamne întru Sfinții Tăi” a precizat părintele paroh Raul Rațiu.
Text: Pr. Raul Rațiu
Foto: Paul Cătălin