Tabere de zi pentru copiii Parohiei Câmpia Turzii V

,,În prima zi de tabără în tinda Bisericii, am încercat să aflăm lucruri noi. După o scurtă rugăciune de început, Părintele paroh Raul Rațiu, a explicat semnificația veșmintelor de slujbă a preotului, apoi s-a primit vizita unor prieteni ai parohiei noastre, în persoana Domnului Agent Șef Adjunct de Poliție, Florea Tudor, a Domnului Agent Principal Rusu Vlad, ambii din cadrul Postului de Poliție Tritenii de Jos și a Doamnei Agent Principal Rus Anda, din cadrul Poliției Câmpia Turzii, care au explicat rolul Poliției în societate, apoi au prezentat uniforma și cele din dotare, iar la final au permis realizarea câtorva fotografii cu autospeciala de poliție. Au urmat alți prieteni de la Pompieri SMURD, Familia Udrea Ovidiu și fiica dânsului Neptina, Voluntara SMURD, credincioși ai parohiei noastre, care au prezentat tehnici de prim ajutor, în diferite momente în care acestea se impun. Ziua s-a încheiat ziua cu o activitate creativă, de împodobit borcane. Au ieșit adevărate opere de artă!
Vă mulțumim din suflet tuturor colaboratorilor zilei, dar și copilașilor prezenți”, a precizat părintele Rațiu Raul.
Text și foto: Pr. Raul Rațiu