Parohia Câmpia Turzii III

FISA PRIVIND ISTORICUL PAROHIEI ȘI AL BISERICII

1   Numele parohiei: Parohia Ortodoxă Câmpia Turzii III

2  Protopopiatul: Turda

3  Biserica:  ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”

4  Data punerii pietrei de temelie: 1928

5  Proiectul și elemente particulare de arhitectură: în formă de Cruce cu două abside laterale, altarul având forma unui poligon cu 5 laturi.

6  Pictura: tempera, pictor Iacob Varga din Cluj-Napoca.

7  Date despre interior: iconostas sculptat artistic în lemn de către sculptorul Dumitru Ciobanu din Cluj-Napoca în anul 1971.

8  Data sfințirii și ierarhul care a sfințit-o: 10.10.1982- Înaltpreasfințitul Teofil Herineanu

9  Numele preoților slujitori: Pr. Teodor Bordan, Pr. Florea Vasile.

10  Date particulare din viața parohiei: 

11  Obiecte de patrimoniu: 

12  Elemente legate de profilul actual al parohei: număr credincioși: 1850 suflete

Părintele  slujitor  Alin Mazăre se ocupă de partea culturală a parohiei,  conducând corul de 15 ani ; De asemeni se ocupă de parteea social-misionară, colaborând cu instituțiile de ,,ÎNGRIJIRE LA DOMICILIU A PERSOANELOR VÂRSTNICE ‘’, cu ,,CENTRU DE CRIZĂ’  aflat în parohia noastră, beneficiarii acestor centre fiind asistați religios; partea filantropică este bine organizată, părintele paroh și părintele slujitor, au o evidență clară a familiilor nevoioașe, care sunt sprijinite cu alimente, dar și financiar în preajma sărbătorilor mari.

Timp de peste 20 de ani, parohia noastră organizează pelerinaje chiar și de 2 sau de 3 ori pe an.  Biserica a fost an de an într o continuă înnoire, prin implicarea pr. paroh Rus Vasile, secundat de pr. Alin Mazăre. (exteriorul bisericii refăcut, geamuri termopan din lemn stratificat, restaurare acoperiș, centrale termice, stație amplificare, mochete noi, apoi biserica a fost parchetată, mobilier nou, obiecte de cult noi. De asemeni s-au desfășurat lucrări la casa parohială, înnoită și renovată  atât la exterior cât și la interior.)

Pe lângă toate acestea părintele Alin  Mazăre a pregătit de a lungul a peste 15 ani de slujire foarte mulți tineri, dintre care unii au rămas, apropiați ai bisericii, coriști, cântăreți bisericești, și cei mai multi, 9  sunt absolvenți de Teologie, dintre care 4 au devenit preoți. Acum avem un nou grup de tineri deosebiți care participă la slujbele bisericii noastre  și sprijină toate activitățile parohiei.

Colaborăm foarte bine cu școlile arondate parohiei noastre, pr. Mazăre Alin, participa des la orele de religie și alături de alți preoți din oraș contribuie la toate activitățile cultural-religioase care au loc între in orasul nostru, rezultând o colaborare deosebită între Biserică și Școală.

 

DATELE SUCCINTE ALE PAROHIEI

Numele parohiei: Parohia Ortodoxă Câmpia Turzii III

Adresa: localitatea Câmpia Turzii, str. Axente sever nr. 3

Telefon:  0264/368379,  O740/218030, 0743/782659.

Biserica: de zid

Hramul: ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”

Anul construirii bisericii: 1928 -1930

Casă parohială: Da – 1969.

Activități sociale: În fiecare zi de joi, vizită la bolnavi, ocazie cu care sunt asistați religios, spovediți și împărtășiți. Părintele Alin Mazăre se ocupe de beneficiarii ,, CENTRULUI  DE CRIZĂ ‘’ asistându-i religios. În preajma sărbătorilor, familiile sărace din parohia  noastră sunt ajutate cu alimente.

 

DATE BIOGRAFICE ALE PREOȚILOR

Nume și prenume: Rus  Vasile

Data nașterii: 06.05. 1952

Școli absolvite și anul absolvirii: – Seminarul Teologic Ortodox în 1974; Facultatea de Teologie Ortodoxă în  1978; Studii Aprofundate în 1978

Data hirotonirii: 

Grade profesionale: Definitivat și Promovare

Posturi ocupate și perioada: 1974 -1977 Parohia Ortodoxă Pădureni, 1977 – 1983 Parohia Ortodoxă Cămăraș, 1983 – 1995 Parohia Ortodoxă Ceanu Mare, 1995- prezent Parohia Ortodoxă Câmpia Turzii III

Distincții primite: 1987 -iconom, 1996 – iconom stavrofor

Adresa personală: localitatea Câmpia Turzii, str. Axente Sever nr. 2, jud. Cluj

Telefon:   0264/368379; 0743/782659

 

PREOT MISIONAR ÎMBISERICIT

Nume și prenume:   Mazăre Constantin-Alin

Data nașterii: 01.11.1972

Școli absolvite și anul absolvirii:  Seminarul Teologic  Ortodox -1994, Facultatea de Teologie Ortodoxă-1999.

Data hirotoniei: 13.07.1996

Posturi ocupate și perioada:  1996 – 2000 Parohia Ortodoxă Inoc, Protopopiatul Aiud,  2000 – 2004  Preot Misionar la Centrul de Plasament Câmpia-Turzii,  2004 -prezent, îmbisericit la Parohia Ortodoxă Câmpia Turzii III

Grade profesionale: Definitivat, Gradul II, Gradul I.

Distincții primite: Iconom-2000,  Iconom stavrofor-2010.

Adresa personală: localitatea Câmpia-Turzii, st. Laminoriștilor nr. 17, Ap. 17

Telefon:  0748/218030;

E-mail: mazare_alin@yahoo.com